Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak zmotywować dziecko do nauki programowania?

Jak zmotywować dziecko do nauki programowania?

Motywacja do nauki programowania

O ile samo programowanie dla dzieci na pierwszy rzut oka wzbudza w nich entuzjazm, to niestety tak jak każda nauka czegoś nowego, opiera się ono na podstawach, które na początku mogą zniechęcić. Nie da się od razu, na pierwszej lekcji usiąść i zrobić własną grę czy animację. Ta część nauki nowych umiejętności dla niecierpliwych maluchów może być deprymująca. Dlatego warto od początku postawić na takie formy nauki, które bawią i wciągają.

  1. Gry do nauki programowania.

W sieci można odnaleźć wiele, zarówno darmowych, jak i płatnych możliwości dostępu do gier, aplikacji i programów uczących dzieci programowania przez zabawę i świetnie spędzony czas. Kodowanie dla dzieci poprzez przechodzenie kolejnych poziomów, zdobywanie odznaczeń i punktów i rozwiązywanie zagadek to jedna z najlepszych motywacji.

Wbrew pozorom, tego typu aktywności wciągają nie tylko dzieci i młodzież, ale często zdarza się, że dzięki nim także rodzice chcą poznać więcej możliwości.

  1. Kurs programowania dla dzieci online.

Ciekawa opcja dla dzieci i rodziców, którzy chcą, aby ich latorośl uczyła się kodowania, a jednocześnie nie ma możliwości dowożenia go na zajęcia itp. Kurs programowania dla dzieci online to dobra opcja na to, by dziecko spędzało produktywnie czas przed komputerem. Jednak w takim przypadku warto postawić na zajęcia, które pozwalają słuchaczowi na kontakt z mentorem. Tylko w takim momencie dziecko ma poczucie, że uczy się faktycznie potrzebnych umiejętności, a dodatkowo jest nadzorowane, mobilizowane i wspierane przez kogoś, kto faktycznie się zna.

  1. Zajęcia dodatkowe dla dzieci.

Aby dziecko wciągnęło się w naukę i poszerzanie swojej wiedzy, niezależnie od jej tematyki najważniejsze jednak jest, by była ona przekazywana w sposób dla niego zrozumiały, fascynujący i wskazujący na korzyści, jakie będzie miało z danej umiejętności zarówno teraz, w młodym wieku, jak i w przyszłości. Z takiego założenia wychodzą dobre warsztaty programowania dla dzieci. Zielona Góra to jedno z wielu miast w Polsce, gdzie odbywają się między innymi nasze kursy programowania prowadzone także w systemie stacjonarnym.

Dlaczego kurs stacjonarny jest lepszą opcją od zajęć online?

Możemy cofnąć się do poprzedniego akapitu, mówiącego o tym, jak zajęcia z programowania dla dzieci z nadzorem mentorskim dodatkowo motywują do nauki. Jednak bezpośredni kontakt z nauczycielem daje jeszcze więcej. Łatwiej jest wspomóc słuchacza, oferując dostosowane do jego potrzeb rozwiązania problemów, czy wskazując na obszary, w których widoczna jest potrzeba większego ich praktykowania, jak i odwrotnie podkreślając, co już doskonale potrafi i nie musi poświęcać na to w tym momencie szczególnej nauki.

Nauka programowania – czy warto?

Zdecydowanie. Nauka programowania dla dzieci jest w tej chwili podstawową umiejętnością, która wprowadza przyszłe pokolenia na rynek pracy tak, jak przewidują to prognozy. Potrzebujemy pokolenia, które śmiele będzie rozwijać kolejne cyfrowe rozwiązania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *