Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak rozpocząć naukę programowania?

Jak rozpocząć naukę programowania?

Nauka programowania. Metody.

Nauka programowania dla dzieci to tak naprawdę temat rzeka. Nie ma jednego, przekonującego dla wszystkich modelu nauczania. Wiele zależy od tego, czy mówimy o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym, czy może młodzieży.

Tak samo różnice wynikają między tym, czy zajęcia są przeznaczone wyłącznie dla początkujących, czy może decydujemy się na grupy zaawansowane. Wśród tych zmiennych, jest jednak jedna stała. Warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży muszą być ciekawe! A jak to zrobić?

Kodowanie dla dzieci

Programowanie dla najmłodszych uczestników w wieku wczesnoszkolnym, to przede wszystkim kompleksowy rozwój tak zwanych umiejętności miękkich, jak i podstaw logicznego i analitycznego myślenia. Takie podejście do tematu pozwala na pobudzanie odpowiednich funkcji poznawczych u dzieci, które przydadzą się także ogólnie do rozwoju we wczesnych latach szkoły podstawowej. Kodowanie w klasach 1-3 to często także zajęcia, niekoniecznie informatyczne. Może to być szereg zabaw, także ruchowych, które pozwalają dzieciakom na socjalizację, zdobywanie umiejętności planowania i podejścia analitycznego do problemu.

Oprócz nich, do dyspozycji nauczycieli, jak i słuchaczy mamy także wiele informatycznych narzędzi dostosowanych do potrzeb wieku. Platformy i języki takie jak Scratch! czy Blockly oraz możliwości tworzenia i programowania własnych robotów i urządzeń choćby od Lego Mindstorm.

Fajne zajęcia dodatkowe dla nastolatków

Metody pracy z nastolatkami różnią się od tych, które pojawiają się w przypadku młodszych dzieci. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych i liceów najczęściej decydują się na zajęcia programowania z własnej inicjatywy i mają wobec nich konkretne oczekiwania. Chcą rozwijać się programistycznie, zarówno celach późniejszego tworzenia programów użytkowych, jak i gier i aplikacji. Jednak i tu nie musimy mówić o ściśle akademickim podejściu do nauczania programowania. Zajęcia programowania dla dzieci w wieku nastoletnim, mogą być również pełne rozrywki i możliwości wychodzących poza „klepanie suchego kodu”. Tak jak w przypadku programów dla najmłodszych, tak i dla nich istnieje wiele rozwiązań, pozwalających im na stanie się na przykład twórcą własnej gry (w Unity3d itp.)

Nauka programowania. Czy warto?

Zdecydowanie warto. Nauka programowania niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęta przynosi wiele radości, satysfakcji, daje możliwości stałego rozwoju, jak i utrzymania się na fali technologicznego rozwoju całego świata. Wiele obecnie dorosłych osób przebranżowuje się na programistów, gdyż jest to jeden z zawodów, który daje olbrzymie przyszłościowe możliwości, jak i już teraz obiecuje wyjątkowo opłacalną pracę.

Nauka programowania — co na początek?

Można zacząć od nauki samodzielnej domu, jednak jest to opcja zazwyczaj mało satysfakcjonująca i nie do końca pewna tego, czy rzeczywiście rozwiniemy się jako koderzy. W szkole Zaprogramowani.com zapraszamy na warsztaty programowania dla dzieci — Zielona Góra. Dzięki nam, Twoje dziecko już teraz zacznie swoją wielką, przyszłą przygodę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *